Etykiety premium i ich rola w tworzeniu wizerunku marki

W ostatnich latach zauważalne jest rosnące zapotrzebowanie na produkty premium. Trend ten z pewnością pozytywnie wpłynął na finanse wielu firm. Jednakże, proces tworzenia luksusowej marki bywa niezwykle skomplikowany. Jak zbudować luksusowy wizerunek i jaką rolę odgrywają w tym wszystkim etykiety?

Popularność marek premium – skąd ten trend?

W ramach V edycji raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” udostępniono dane świadczące o rosnącej zamożności Polek i Polaków. Wraz z zamożnością rośnie popyt na produkty luksusowe, rosną również wymogi klientów i ich oczekiwania. Polacy zmienili nieco sposób życia i poszukują luksusowych metod na to, by miło spędzić czas wolny od pracy. Klienci chcą zadbać o swoją urodę, zdrowie i samopoczucie stosując produkty z najwyższej półki.

Ponadto pojawiają się nowe, ciekawe rozróżnienia i definicje. Marki premium nie są już zarezerwowane wyłącznie dla elit. Oprócz tych elitarnych produktów powstają wyroby premium dostępne w niemal każdym osiedlowym supermarkecie. Oczywiście, ich pojawienie się może mieć pewien związek ze wzrostem cen. Wyższe koszty trzeba w pewien sposób usankcjonować, by zachęcić konsumenta do zakupu. Rozwiązaniem jest stworzenie produktu, spełniającego choć po części warunki stawiane markom premium.

Jakie powinny być produkty premium? Marketing na poziomie

Stworzenie marki premium nie jest łatwe, ponieważ z założenia taka marka musi spełnić co najmniej kilka istotnych warunków. Ostatecznie charakter marki zależny jest również od tego, do jakiej grupy klientów w rzeczywistości skierowany jest produkt. Jednakże, modelowy produkt luksusowy powinien spełniać następujące wymogi.

  1. Historia marki musi być ciekawa i dobrze wypromowana

    Choć wydaje się, że większość klientów nie zwraca uwagi na historię marki – w przypadku produktów premium ma ona istotne znaczenie. Wystarczy zwrócić uwagę na marki, takie jak Chanel, Adidas, Versace, Levi Strauss, Vichy. Każda z nich może pochwalić się ciekawą historią rozwoju. Oczywiście, nie jest możliwe osiągnięcie tak wielkiego sukcesu w krótkim czasie. Mimo to, nawet krótka krótka historia marki może być przedstawiona w sposób niezwykle chwytliwy. To dobry początek!

  2. Produkcja powinna odbywać się zgodnie z wyśrubowanymi zasadami

    Metody produkcji muszą spełniać określone wymogi. Najlepiej, by ich spełnienie zostało udokumentowane z pomocą odpowiednich wyróżnień i certyfikatów. Warto brać udział w dostępnych konkursach i oczywiście – wygrywać je! W tym celu należy korzystać z najlepszych, trwałych materiałów. Dodatkowo, za cel warto postawić sobie wykorzystanie surowców trudno dostępnych. Kolejny warunek to tworzenie i zastosowanie innowacji. Obecnie niezwykle ważna jest na przykład dbałość o ochronę środowiska. Dlatego produkty powinny być przyjazne pod względem ekologicznym.

  3. Gotowy produkt powinien być poddawany szeregowi eksperckich testów

    Wyśrubowany proces produkcji należy zakończyć testami. Testy wykonują profesjonaliści, choć w niektórych wypadkach w testowaniu biorą udział grupy chętnych. Pozytywnymi wynikami testów warto się pochwalić z uwzględnieniem szczegółowych informacji dotyczących m.in. okresu trwania testów i wykorzystanych metod badawczych.

  4. Produkt powinien spełniać najwyższe wymagania w zakresie użyteczności i trwałości

    Najlepszymi testerami produktu są klienci. Zatem wyrób premium musi wyróżniać się doskonałymi opiniami szerokiej grupy dotychczasowych konsumentów. W zależności od rodzaju produktu istotna jest trwałość, użyteczność, skuteczność działania. Klienci marek premium mogą oczekiwać również funkcjonalnego opakowania, szybkich efektów, stosownej wydajności, łatwości w oczyszczaniu.

  5. Warto produkować limitowane serie wyrobów dostępne tylko dla nielicznych

    Marki luksusowe słyną z limitowanych serii odznaczających się nie tylko oryginalnym designem czy składem, ale i maksymalnie wysoka ceną. Często limitowane produkty powstają we współpracy z inną marką premium lub sławną osobistością. Przykładem może być ostatnia limitowana seria Air Dior marki Nike. Co może wyniknąć ze współpracy firmy sportowej i sławnej marki high fashion? Oczywiście, wielki sukces i ogromne zainteresowanie fanów obydwu marek.

  6. W kampanię reklamową warto zaangażować znaną osobistość

    Seria limitowana nie jest jedyną okazją do zaangażowania sław. To stały element strategii reklamowej największych firm. Zależnie od profilu firmy w proces reklamy zaangażować mogą się sławy cenione przez grupę potencjalnych klientów. Zatem znani sportowcy biorą udział w kampaniach marek sportowych, a najpiękniejsze modelki w reklamach kosmetyków. Istnieją branże uniwersalne, takie jak bankowość czy ubezpieczenia. W takim wypadku częstymi gośćmi są aktorzy i inne gwiazdy znane ogółowi społeczeństwa.

  7. Opakowanie i etykieta muszą się wyróżniać estetyką i jakością

    Etykiety premium kojarzone są przede wszystkim ze złoceniami, ciekawymi technikami znakowania. Tymczasem opakowania premium są bardzo różnorodne. Tak naprawdę, im bardziej oryginalna będzie estetyka produktu, tym lepiej. Wybrane kolory powinny być szczególnie ekskluzywne. Oczywiście, pula barw jest ograniczona – poszczególne ich odcienie mogą się jednak szczególnie wyróżniać na tle innych. Nie mniej ważna jest jakość i trwałość, zarówno nadruków, jak i samej etykiety i opakowania. Opakowania premium mogą być więc wykonane z solidnej tektury. Wszystko zależne jest od rodzaju wyrobu. W niektórych branżach z pewnością lepiej sprawdzą się pudełeczka z zamknięciem.

Jak zaprojektować etykietę i opakowanie dla produktu premium?

Nie istnieje jeden ujednolicony przepis na to, by stworzyć efektowną etykietę premium. Różnią się nie tylko produkty i charakter marki, ale i gusta klientów. Wymienić można jednak kilka ciekawych propozycji:

  • etykieta ekologiczna – wiele produktów z najwyższych półek to właśnie wyroby ekologiczne, które odznaczają się wysoką ceną ze względu na zastosowane w nich organiczne komponenty. W takim wypadku warto zastosować matowy papier do produkcji etykiety oraz szkło, karton lub plastik z odzysku jako opakowanie. Choć papier wydaje się być materiałem nietrwałym, wystarczy zastosować solidny materiał i klej, by zapewnić maksymalną trwałość, jakość i estetykę.
  • uszlachetnione etykiety – etykiety z elementami wytłaczanymi, błyszczącymi, metalizowanymi z pewnością wiodą prym, kiedy mowa o markach luksusowych. Złote czy srebrne wzory doskonale prezentują się na materiale o klasycznym zabarwieniu – białym, czarnym, kremowym. Całość przywodzi na myśl stylistykę glamour. Jako tło zastosować można również mniej spotykane barwy premium, a więc odcień śliwkowy, fioletowy.
  • etykiety w barwach typu royal – nie zawsze konieczne jest uszlachetnienie etykiety. Projekty mogą urzekać minimalizmem. W takim wypadku warto jednak wybierać barwy luksusowe, tak jak wymienione powyżej fiolety, lecz również głęboki turkus, soczysta czerwień, burgund, butelkowa zieleń.
  • solidna, nowoczesna etykieta – produkty skierowane do miłośników nowoczesnych rozwiązań rzadko opatrzone są etykietami złoconymi czy srebrzonymi. W takim wypadku warto zastosować matowy lakier lub etykiety z dobieranymi kolorami.
  • etykieta oryginalna, innowacyjna – coraz częściej na pierwszym miejscu stawia się oryginalność. Projekt etykiety powinien wykonać utalentowany grafik, zorientowany w świecie najnowszych trendów designu. Produkty limitowane mogą być na przykład opatrzone etykietą „w częściach”, aby cały obraz widoczny był dopiero po zakupie co kilku produktów. To pomysł, który przyciągnie kolekcjonerów!

Podsumowując, tworzenie marki luksusowej wymaga pracy, zacięcia i umiejętności. Należy zadbać o każdy szczegół, poczynając od jakości i użyteczności, a na estetyce kończąc. Luksusowa oprawa nie wystarczy, by przekonać klientów do zakupu. Mimo to, design opakowania jest niezwykle ważnym aspektem w branży premium. Dlatego nad budową identyfikacji wizualnej jednego produktu premium często czuwa cała grupa ekspertów z różnych dziedzin. Jeśli chodzi o wydruki etykiet premium, warto skontaktować się z Arti-Bau. Postaw na profesjonalną współpracę!